Det har redan gått flera veckor på det nya året, visst går det oväntat snabbt varje år! Jag fick i alla fall en härligt lång julledighet, som gav återhämtning och gott om tid att lyssna på ljudböcker.
Jag upptäckte att de offentliga måltiderna smyger sig in även i böckernas värld, när jag lyssnade på Kattis Ahlströms bok Sången om Sanna. I den beskriver hon hur huvudpersonen börjar arbeta på en ny skola och stämmer träff med en kollega i skolmatsalen. Alla har tyvärr inte en uppdaterad bild av skolmåltiderna och jag tänkte därför ”nu kommer det snart en harang om dålig skolmat och så vidare”. Men mina farhågor kom på skam! I stället upplever huvudpersonen att hon får ett fantastiskt bemötande av kocken och att ”maten var överraskande god och lever upp till allt hon hört om att skolmaten tillagas på plats och med stor omsorg”. I boken beskrivs också att kocken är mån om sina matgäster och skapar trivsel, vilket gör matsalen lugn och städad.
Det gör mig glad att Kattis Ahlström väljer att ge sina läsare en rättvisande bild av Sveriges offentliga måltider! Tänk vad mycket som har hänt de senaste 15 åren. Kanske är jag lite jävig, men jämfört med många andra samhällsfunktioner är min bedömning att de offentligt finansierade måltiderna har tagit jättekliv framåt.
MATtanken-projektet är i slutfasen och det är dags att summera och reflektera kring både det vi har gjort och den utveckling som skett inom offentliga måltider sedan projektstarten 2017. I vilken utsträckning just MATtankens arbete har bidragit till den positiva utvecklingen är dock omöjligt att säga.
Kanske finns det någon del av MATtankens arbete som varit viktig för dig? Kanske finns det någon del som du önskar att en annan aktör ska ta över och driva vidare? Vi tar tacksam emot dina synpunkter i en kort utvärderingsenkät.
Eva Sundberg, projektledare MATtanken
Senast uppdaterad