• Till innehåll på sidan
Landsbygdsnätverket
Meny 
  • Gröna näringar – AKIS
  • Blå näringar
  • Landsbygdsutveckling och Leader
  • Livesändningar och webbinarier
  • Kommande aktiviteter
  • Nyheter och artiklar
  • Nyhetsbrev
  • Podden Landet
  • Kampanjer
  • Om Landsbygdsnätverket
  • Kontakta oss
  1. Hem
  2. Nyheter och artiklar
  3. Jan Andersson - ny på Landsbygdsnätverket
Jan Andersson ny medarbetare på Landsbygdsnätverket

Jan Andersson blir ny medarbetare på Landsbygdsnätverket Foto: Sara Uddemar

Jan Andersson - ny på Landsbygdsnätverket

Nu börjar Jan Andersson som samordnare för Landsbygdsnätverkets arbete inom de gröna näringarna. Han kommer närmast från Arbetsförmedlingen, där han arbetar som handläggare. Vi ställde fem frågor om det nya uppdraget, vad han vill lära sig och vad han är oväntat bra på.

– Som samordnare jobbar jag nära mina andra kollegor på nätverkets kansli för AKIS, CAP, Horizon samt att skapa och facilitera olika nätverk och forum med parterna i branschen. Nätverkets uppdrag är att skapa förutsättningar för kunskapsflödet inom branschen, mellan forskning, utbildning och praktisk verksamhet. Jag kommer också att leda strategiska forum och nätverk, hålla webinarier och livesändningar.

Vad gjorde du innan du kom hit?

– Jag har i min anställning på Arbetsförmedlingen jobbat med utbildning och andra kompetensförsörjningsfrågor. Det innebär bland annat löpande kontakt med arbetsmarknadens parter, förbereda, delta och hålla olika nationella branschråd och dialoger samt skapa beställningar för upphandlingar av utbildningsinsatser

Vilken fråga skulle du vilja kunna mer om inom ett år?

– Hur för vi ut de resurser som ges på EU-nivå så att respektive producent märker en positiv förändring?

Vad är det bästa med att vara ny på ett jobb?

– Att helhjärtat få kasta sig in i nya kontakter, uppdrag och miljöer med fantastiska kollegor.

Finns det något du är orimligt bra på?

– Nja, jag säger som Mark Twain: Det är aldrig fel att göra rätt saker.

Kontakt

Jan Andersson, samordnare, Tfn. 073-372 99 33

Publicerades 2026-11-02

Upptäck mer

  • Ny policy brief: Så kan nyföretagandet på landsbygder stärkas

    Sverige har ett välutbyggt system för att hjälpa nya företagare. Ändå fastnar många som vill starta eller ta över ett företag inom de gröna näringarna. Bättre anpassade stöd, kombinationer av finansiering och rådgivning, ökad jämställdhet och mer internationellt samarbete är lösningen, rekommenderas i en ny policy brief från Landsbygdsnätverket.

    2026-09-04
  • Jag utvecklar AKIS - Anna Hansson vid Högskolan i Halmstad

    Du arbetar som universitetsadjunkt i miljövetenskap vid Högskolan i Halmstad, och har nyligen doktorerat inom innovation och företagande med fokus på hinder och drivkrafter för anläggning av våtmarker i jordbrukslandskapet. Hur bidrar du som forskare till utvecklingen av svenska kunskaps- och innovationssystem (AKIS)?

    2024-06-10
  • En genväg till kunskap om digitala lösningar för lantbruket

    Hur kan digital teknik skapa verklig nytta på gården? Kunskapsnavet för jordbrukets digitalisering sprider kunskap och gör den praktiskt användbar. Det här är ett av fyra kunskapsnav.

    2026-06-01
Logotype Landsbygdsnätverket
Logotype EU
  • Kommande aktiviteter
  • Webbinarier
  • Podden Landet
  • Tillgänglighetsredogörelse
  • Cookies (Kakor) och analys
  • Hantering av personuppgifter
  • Kontakta oss
  • Lediga jobb
  • Om Landsbygdsnätverket
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram