Foto: Peter Osslund. Stjärnor driver en ko.
När krisen drabbar djuren står Svenska Blå Stjärnans fältassistenter redo att agera. Genom utbildning och samverkan stärker organisationen Sveriges motståndskraft – från smittbekämpning till stöd vid evakuering.
Vad gör ni idag som stärker Sveriges beredskap – stort som smått?
På samhällets uppdrag med medel från MSB – Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, utbildar Svenska Blå Stjärnan fältassistenter som fungerar som förstärkningsresurser vid utbrott av djursmitta eller andra kriser som drabbar främst lantbrukets djur.
Fältassistenterna har utbildning i enklare skötsel och hantering av lantbrukets djur och kan assistera veterinärer vid utbrott av djursmitta med journalföring, provtagning, smittspårning, sanering och efter delegering som vaccinatörer.
I stab kan resurserna nyttjas som stabsassistenter med planering och kontakter med lantbrukare. Fältassistenterna kan även assistera vid evakuering och vid provtagning för livsmedelskontroll. Utöver det sprider vi kunskap om krisberedskap för sällskapsdjur.
Vad skulle fler behöva känna till inom ert arbete med beredskap?
Hur viktiga resurser vi har när djur drabbas av kris. Våra fältassistenter kan bistå med extra händer och fötter för att stärka personalförsörjningen både i livsmedelsproduktion och djursjukvård – insatser som är oerhört viktiga både för samhällets motståndskraft och för djurskyddet. När djur drabbas av svåra händelser krävs ofta omfattande insatser som snabbt måste sättas in – då står vi redo!
Har ni något särskilt exempel, berättelse eller insats som ni vill dela?
Under utbrottet av Blåtunga 2008-2010, gjorde våra fältassistenter stora insatser i bekämpningsarbetet. Svenska Blå Stjärnan var med under hela perioden och hade i snitt 30 assistenter ute i fält per vecka, totalt deltog cirka 300 stjärnor.
När flyktingvågen kom från Ukraina 2022 startade Jordbruksverket upp veterinärbesiktning för att kontrollera de djur som kom med sina familjer. Svenska Blå Stjärnan var en av de organisationer som bemannade insatserna.
Är det något ni ligger i startgroparna med/ något nytt ni har på gång?
Med Katrineholms kommun planeras trygghetspunkter som ska ta emot sällskapsdjur och bemannas av utbildade blå stjärnor. Under 2025 kommer en kurs om växtskadegörare. Vi är även delaktiga i projektet att bygga upp Europas första katastrofmedicinska center för djur.
Vilka utmaningar ser ni i ert arbete med beredskap?
Den stora utmaningen är att få tillräckligt med medel för att hålla en organisation som kan möta de stora behoven av beredskapsarbete för djur som finns. Det är en förutsättning att personalförsörjningen är säkrad för att kunna hålla igång livsmedelsproduktionen under kris och krig, både i primärproduktion och inom djursjukvård.
Finns det något samarbete som skulle gynna det ni vill göra?
Vi har idag goda samarbeten med både myndigheter och andra frivilliga försvarsorganisa-tioner. I beredskapsfrågor är samverkan A och O. Med tillräckliga resurser kan vi trygga beredskapen när djur drabbas – något som påverkar samhället på många olika plan.
Organisation: Svenska Blå Stjärnan
Kontaktperson: Karolina Lasses
E-postadress: karolina@svenskablastjarnan.se
Bakom kampanjen Redo att räknas – tillsammans bygger vi Sveriges beredskap står Landsbygdsnätverket. Kampanjen syftar till att visa hur landsbygdernas aktörer – från mat och bränsle till trygghet och samverkan – redan idag spelar en nyckelroll i Sveriges beredskap. I varje artikel lyfter vi en medlemsorganisations insatser, perspektiv och möjligheter att bidra.
Publicerades