Landsbygdsnätverket
Carl Dahlberg, Teija Aho och Daniel Brännström

Seminarierna på Östersjödagarna den 25-26 juni 2025 kommer att sändas live, digitalt. Fotot är från Landsbygdsriksdagen 2024 och ett motsvarande arrangemang där sjömatens potential stod i fokus.

”Nu lyfter vi sjömat som resurs, på Almedalen”

Östersjödagarna, 25-26 juni, är en del av Almedalsveckan på Gotland. I år finns Landsbygdsnätverket med för att lyfta fram potential med svensk fisk och vattenbruk i ett beredskapsperspektiv.

– Vi vill att beslutsfattare ska inkludera sjömat i sin planering för kris och krig, säger Carl Dahlberg som är projektledare för Landsbygdsnätverkets arbete med Hållbara blåa näringar.

Äter du fisk och skaldjur 2-3 gånger i veckan, såsom Livsmedelsverket rekommenderar? Hur många av dessa serveringar är lagade av svensk sjömat?

– Genom att äta mer sjömat i vardagen skapar vi förutsättningar för aktörer i livsmedelssystemet att öka svensk produktion. Då stärker vi även förutsättningarna för att sjömat blir en resurs att räkna med i händelse och kris och krig, säger Carl.

En gaffel över en vattenyta. Bilden är bearbetad med hjälp av ai. Text i bild: när krisen kommer - ät fisk

På Östersjödagarna erbjuder vi provsmakning av konserverad fisk.

Under Östersjödagarna kommer Landsbygdsnätverket att erbjuda provsmakning av konserverad fisk.

– Det blir kul! Provsmakningen ger chans att möta besökarna och tala om svensk fisk i sjöar och hav, underutnyttjade arter, innovativa sätt att jobba med sjömat som livsmedel och inte minst svensk matkultur.

Parallellt deltar Landsbygdsnätverket i två seminarier.

– Det första seminariet handlar om hur vi kan skala upp livsmedelssystem som stärker Sveriges beredskap och gynnar Östersjön. Därefter fokuserar vi i ett eget seminarium på förutsättningarna för svensk sjömat i ett beredskapsperspektiv, avslutar Carl.

Tid och plats

26 juni kl. 09.30-10.15. Almedalsbiblioteket

Beskrivning av samhällsfrågan

Kan en ökad inhemsk livsmedelsproduktion bidra till ett friskare Östersjön genom minskade utsläpp och bättre resursutnyttjande? Vilka hinder står i vägen för att skala upp dessa hållbara näringar? Och hur kritiska är de för Sveriges självförsörjning och beredskap?

Vi samlar aktörer som driver innovation inom livsmedelsproduktion med positiva effekter för både Sveriges självförsörjning och Östersjöns ekosystem.

Genom konkreta exempel utforskar vi möjligheter och utmaningar inom:

  • Återcirkulering av näringsämnen – från avloppsreningsverk till resursverk. ANDERS KIHL
  • Vass som djurfoder – minskar övergödning och skapar en ny resurs. ANIL RAMEL SINGH
  • Landbaserad fiskodling på frammarsch– livsmedelsproduktion med rening och recirkulering av näringsämnen. DANIEL BRÄNNSTRÖM
  • Extraktiva odlingar (alger och musslor) – rening av havet och nya livsmedelsmöjligheter. FREDRIK GRÖNDAL

Tillsammans med företag från dessa näringar diskuterar vi hur logistik, marknadshinder och regelverk påverkar möjligheter skala upp – och hur vi kan undanröja hindren.

Medverkande

Karina Barquet, Stockholm Environmental Institute (moderator)
Anil Ramel Singh, Race For The Baltic
Daniel Brännström, Recirk fisk PO, Landsbygdsnätverket
Fredrik Gröndahl, KTH, Blå mat
Anders Kihl, Ragn-Sells

Arrangör, kontaktuppgifter

Fanny Tham Ratz, Race For The Baltic, tel. 0703-42 79 56

Tid och plats

26 juni kl. 10.45-11.30. Almedalsbiblioteket

Beskrivning av samhällsfrågan

Visste du att det idag produceras mer än 140 000 ton fisk från vårt yrkesfiske, vid kuster samt i hav och sjöar. Men endast ca 15 procent av denna volym blir mat trots att sjömaten är mycket näringsrik och lätt att variera. Genom att tänka ”svensk fisk” breddas perspektiven på livsmedelsberedskap och under seminariet har vi beredskapsfokus. Efter två inledande föredrag ställer vår samtalspanel upp och diskuterar:

  • Vad behöver komma på plats för att vi ska ha en primärproduktion som ska kunna landa sin produkt och för att konsumenten ska kunna ta del av en produkt som är god och näringsrik?

  • I händelse av långvarig kris eller krig: Hur jobbar man med livsmedelsberedskapen i Sverige – och på Gotland? Hur tänker man kring fisket och möjligheterna till landningsplatser, beredning och transporter? Kan man försörja hela Gotland på sin kvot? Finns det medskick till Jordbruksverket – hur ska man tänka kring regleringar vid höjd beredskap?

  • Om vi nu har kvoten i land. Hur jobbar de stora livsmedelsföretagen med robustheten i sin verksamhet? Marknaden ska själv klara att ställa om. Hur tänker en aktör som exempelvis Axfood kring det?

  • Hur stöttar forskningen gällande möjligheten till robusta sjömatsprodukter, exempelvis genom att förädla restströmmar?

Medverkande

Carl Dahlberg, Landsbygdsnätverket (moderantor)
Veronica Andrén, vattenbruks-, fiskeri- och blå beredskapssamordnare på vattenbruks- och fiskerinäringsenheten, Jordbruksverket.
Ingrid Undeland, professor i livsmedelsvetenskap, Chalmers tekniska högskola och forskningskoordinator, Blå mat – centrum för framtidens sjömat
Liv Marend, krögare restaurangen Stora Karlsö, Gotland.
Åsa Domeij, hållbarhetschef, Axfood

Arrangör, kontaktuppgifter

Carl Dahlberg, Landsbygdsnätverket Hållbara blå näringar, tel. 076-808 22 60

Läs mer om Östersjödagarna

Östersjödagarna 2025 äger rum onsdag och torsdag 25-26 juni i Almedalsbiblioteket. Här kan du tal del av Östersjödagarnas program. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Publicerades